Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze
Październik
Tematyka:
- Zwierzęta jesienią.
- Pogoda w kratkę.
- Zdrowie na talerzu.
- Bajkostwory i potwory.
Zadania wynikające z Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego:
- Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko: samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne oraz czynności samoobsługowe: ubieranie się i rozbieranie, w tym czynności precyzyjne, np. zapinanie guzików; spożywa posiłki z użyciem sztućców, nakrywa do stołu i sprząta po posiłku; uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne; inicjuje zabawy konstrukcyjne, majsterkuje, buduje, wykorzystując zabawki, materiały użytkowe, w tym materiał naturalny; wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała.
- Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko: rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem; szanuje emocje swoje i innych osób; przedstawia swoje uczucia i emocje, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu; rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie. Dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
- Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko: przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze; posługuje się swoim imieniem, nazwiskiem, adresem; używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania; ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych;
- Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko: wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach; odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki; określa kierunki ustala położenie przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą; wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy; posługuje się w zabawie i w trakcie wykonywania innych czynności pojęciami dotyczącymi następstwa czasu w tym nazwami pór roku, nazwami dni tygodnia i miesięcy.
"Jesienna poleczka"
I. Hej! Jesienny wietrzyk
wciąż się z nami bawi,
sypie z drzew rudymi,
złotymi listkami.
Skoczną polkę tańczy
na jesiennych łąkach.
Stuka, gra do taktu
Na suchych gałązkach.
Ref. Hop,hop, tup, tup tup
Jesienna poleczka
Hop,hop, tup, tup tup
Tańczą Staś, Haneczka
Hop,hop, tup, tup tup
Tak tańczyć lubimy.
Jesienną poleczkę
z wietrzykiem tańczymy
,,Bukieciki” Lucyna Krzemieniecka
Posypały się listeczki dookoła,
To już jesień te listeczki
z wiatrem woła:
Opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem jesień przyszłam tutaj,
w waszą stronę.
Lecą listki, lecą z klonu i kasztana.
Będą z listków bukieciki
złote dla nas.
Nazbieramy, nastawiamy na stoliku
Tych jesiennych, tych pachnących
bukiecików.