Telewizor, telefon, tablet a rozwój dziecka

     Obecnie bardzo ciężko wyobrazić nam sobie codzienne funkcjonowanie bez posiadania telefonu komórkowego. Podobnie jak telewizor, który jest jednym z najpopularniejszych środków masowego przekazu.

       Wszechobecny postęp w dziecinie elektroniki otworzył drzwi do świata rozrywki, szybkiego znajdowana informacji, bezproblemowej komunikacji. Może on również spełniać role dydaktyczną. Obecnie trudno wskazać dom, w którym nie korzysta się z telewizora/komputera lub ich tam w ogóle nie. Według badań statystycznych w ponad 40% domów odbiornik telewizyjny jest włączony nieustannie w tzw. „tle”. Ze względu na popularność tego zjawiska jak i łatwy dostęp do prezentowanych treści warto przemyśleć sposób jego wykorzystania w procesie rozwoju i wychowywania dzieci.

      Jakość czy ilość?

      Bardzo upowszechniła się teoria dotycząca doboru treści, która sprowadzała się do tego, iż wystarczy dobrać odpowiednie programy, gry, aplikacje, wspólnie z dzieckiem uczestniczyć w ich odkrywaniu, dyskutować. W wielu poradnikach parentingowych możemy spotykać właśnie takie wskazówki. Niestety zupełnie inne wnioski płyną z badań prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej z 2013 roku, jak również wielu innych badaczy zagranicznych.

       M. Desmugret (2012) w swoich badaniach zaobserwował liczne problemy poznawcze dzieci, które spędzały przed ekranem po kilka godzin dziennie. Winterstein i R.J. Jungwirth (2006) podczas pracy z dziećmi zaobserwowali, że im dłużej dzieci oglądały telewizor, tym uboższe graficznie były ich rysunki postaci ludzkiej. Badania dotyczące kompetencji językowych dzieci, prowadzone w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni 60 lat, wykazały że ze wzrostem powszechności telewizji dzieci osiągały coraz gorsze wyniki, a co za tym idzie- ich kompetencje językowe były coraz niższe.

       W warunkach polskich relację pomiędzy ekranem a rozwojem poznawczym dzieci zaobserwowała w swojej pracy prof. E. Gruszczyk-Kolczyńska (2011). Podczas diagnozy dzieci wykonywanej Testem Matryc Rovena, zwróciła uwagę na niski wynik uzyskiwany przez pewną grupę dzieci. Analizując ten stan rzeczy doszła do wniosku, iż dzieci w niewłaściwy sposób organizowały pole spostrzegania. Po wyeliminowaniu wielu zmiennych, okazało się, że jedynym elementem, łączącym grupę tych dzieci, był kilkugodzinny kontakt z telewizorem.

        Dlaczego tak się dzieje?

      Badacze udowadniali, że nadmierny kontakt z mediami zaburza u dzieci przebieg procesu mielinizacji mózgu, poprzez nadmierne stymulowanie w szczególności jego prawej półkuli, wrażliwej na obraz, dźwięk czy barwy a odpowiedzialnej także za bezkrytyczne przyjmowanie prezentowanych treści (M. Large, 2006). Brak stymulacji lewej półkuli, w której znajduje się ośrodek mowy, powoduje opóźnienie lub zahamowanie rozwoju tej umiejętności u dzieci (M. Large, 2006; G. Krasowicz-Kupis, 2012).

      Nadmierny kontakt z przekazem audiowizualnym zaburza proces wytworzenia spoidła wielkiego mózgu czyli połączenia między półkulami, który tworzy w rezultacie podejmowanie przez dziecko różnorodnych czynności ruchowych zarówno w obrębie motoryki małej, jak i motoryki dużej.

       Należy także podkreślić, że odbiór przekazu audiowizualnego uruchamia fale mózgowe alfa, które wskazują na stan braku skupienia organizmu, bierność i utratę uwagi. Dzieje się tak niezależnie od stopnia zainteresowania dzieci programem (R. Patzlaff, 2008). Nie ma zatem znaczenia, czy to bajka, program edukacyjny dostosowany do wieku dziecka czy film dla dorosłych. Dziecko po takim treningu mózgu z czasem ma coraz większe trudności z utrzymaniem świadomej uwagi.

      Dobór treści

     Z przytoczonych powyżej badan wynika, że z punktu rozwoju poznawczego dobór treści jest mniej istotny, gdyż wszystkie treści, które docierają do mózgu naszego dziecka wpływają na niego w ten sam sposób. Jednak przyglądając się rozwojowi dziecka w sposób holistyczny – nie możemy pominąć tego zagadnienia. Przede wszystkim powinny to być programy nieprzypadkowe, odpowiednie dla dzieci w określonym wieku. To nie tylko filmy animowane, ale również programy edukacyjne dostosowane do możliwości rozwojowych, potrzeb psychicznych, zainteresowań i wieku dziecka.

        Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne. Dlatego ważne jest, aby kontrolowali korzystanie z ekranów w domu. Pomogą w tym Domowe Zasady Ekranowe. (domowezasadyekranowe.fdds.pl )

         DOMOWE ZASADY EKRANOWE

     Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Zadbaj o dziecięcy mózg”, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci oraz uważnego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci ekranów. Fundacja proponuje rodzicom wprowadzenie do codziennego życia tzw. Domowych Zasad Ekranowych, czyli zbioru reguł dotyczących sposobów i czasu korzystania z ekranów. Zasady pomagają zadbać o prawidłowy rozwój mózgu dziecka, uczą uważności i równowagi między aktywnościami online i offline oraz mogą pozytywnie wpłynąć na relacje rodzinne.

     Zapraszam do obejrzenia filmu promującego kampanie:

https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/kampania/

Literatura:

  1. Desmurget M. – O zgubnych skutkach oglądania telewizji. Warszawa (2012)
  2. Gruszczyk-Kolczyńska E. – Zgubne skutki zezwalania dzieciom na oglądanie ponad miarę telewizji, korzystanie z komputerów i tabletów. Człowiek – Niepełnosprawność – Społeczeństwo 2. (2013)
  3. Krasowicz-Kupis G. – SLI i inne zaburzenia językowe. Gdańsk (2012)
  4. Large M. – Zdrowe dzieciństwo bez telewizora i komputera. Warszawa (2006)
  5. Patzlaff, R. – Zastygłe spojrzenie: fizjologiczne skutki patrzenia na ekran a rozwój dziecka. Kraków (2008)
  6. Winterstein P., Jungwirth R.J., – Medienkonsum und passivrauchen bei vorschulkinder, ,,Kinder undJugendarzt” 2006, str. 37

Magdalena Pliżga – Szwajgier

psycholg


2022-05-23

 

Rowerowy tydzień w maju zakończony!

W dniach  16 – 23 maja 2022 roku

wspólnie z Dzielnicowymi II Komisariatu Policji w Lublinie,

starszym aspirantem Michałem Bednarczykiem

i aspirantem sztabowym Bartłomiejem Bednarczykiem

 

zaprosiliśmy do akcji promującej zdrowy styl życia

 

„Tydzień z rowerem w Przedszkolu nr 50

w Lublinie”

 

Cel akcji:

♦ promowania zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu;

♦ zachęcanie do ruchu i aktywności oraz podróżowania ekologiczną komunikacją.

 

 

Regulamin akcji:

  1. Każdy przedszkolak, zgodnie z podanym harmonogramem przyjedzie do przedszkola na rowerze lub hulajnodze.
  2. Każde dziecko podróżujące rowerem/hulajnogą powinno posiadać kask.
  3. Wskazany środek transportu powinien być czysty, sprawny technicznie i wyposażony w odpowiednie oświetlenie.
  4. Rower/hulajnogę, którą dziecko przyjechało do przedszkola należy zarejestrować, pobrać numerek i umieścić go w widocznym miejscu na pojeździe.
  5. Zarejestrowany pojazd należy ustawić w wyznaczonym przez organizatorów miejscu.
  6. Nagrodę otrzymają dzieci, które spełnią warunki określone w powyższym regulaminie (punkty 1- 5).
  7. Nagrodę specjalną, tj. „Tytuł najbardziej rowerowej grupy przedszkolnej” otrzyma grupa, która aktywnie włączy się w akcję.

 

Każda aktywna podróż do przedszkola zwiększała szansę na zdobycie

nagrody indywidualnej jak i grupowej.

 

   

 

 

Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy, dlatego też organizatorzy postanowili przyznać zaszczytne tytuły dla poszczególnych grup:

 

Tytuł „Najbardziej rowerowej grupy przedszkolnej”

otrzymały dzieci z oddziału III i V.

Tytuł „Najbardziej mobilnej grupy przedszkolnej”

otrzymały dzieci z oddziału II i IV.

Tytuł „Najbardziej odblaskowej grupy przedszkolnej”

otrzymały dzieci z oddziału VI.

Tytuł „Najbardziej aktywnej grupy przedszkolnej”

otrzymały dzieci z oddziału I.

 

GRATULUJEMY!

 

Udział w akcji to same zalety – My już to wiemy

i przygotowujemy się do kolejnej edycji!

 

 


2022-02-25

 

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom z Przedszkola nr 50

za udział w akcji

„Strażaków wspierajmy, elektrosprzęt oddajmy”

która odbywała się na terenie naszego przedszkola do końca maja 2022 roku.

 

 

Zebraliśmy: elektronarzędzia, małe AGD tj. suszarki, lokówki,

                          czajniki elektryczne, żelazka, maszynki

                          albo inny sprzęt na prąd lub baterie.

W ramach współpracy z zaprzyjaźnionym OSP Karmanowice

strażacy zaprezentowali dzieciom pokaz sprzętu i ratownictwa

w ogrodzie przedszkolnym w czerwcu 2022 r.

 

 

   

    

 

D Z I Ę K U J E M Y !

 


2022-10-11

 

Na straży porządku

 

         W poniedziałek 11 października 2022 roku odbyło się spotkanie edukacyjne z przedstawicielami Straży Miejskiej w Lublinie w ramach Akcji “Bezpieczny Przedszkolak”.  Dzieci zapoznały się z zadaniami Straży Miejskiej, a także dowiedziały się jak i kogo powiadomić w sytuacji zagrożenia.

 

     

 

 

         Kolejne nasze spotkanie odbyło się 15 grudnia 2022 roku. Tym razem dzieci poznały historię Florki i dowiedziały się jak należy zachować się gdy osoba nieznajoma zaczepia nas pod szkołą, na ulicy, na podwórku.

 

 

          W lutym 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie tym razem dla dzieci 5- i 6-letnich podczas którego dzieci poznały krótką historię o tolerancji i obejrzały film edukacyjny pt. “Urodziny Maćka”.

          Głównym celem spotkania było  rozwijanie empatii, kształtowanie postawy tolerancji i otwartości wobec odmienności, a także rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych.

 


2022-11-21

 

Spotkanie z pracownikami Polskich Kolei Państwowych

 

               W dniu 21 listopada 2022 roku w naszym przedszkolu gościliśmy drużynę konduktorską, Panią Justynę Sus i Panią Agatę Feret. Dzieci zapoznały się z pracą konduktora i urządzeniami obowiązującymi drużynę konduktorską na służbie. Dzieci mogły przymierzyć nakrycie głowy, krawaty i z bliska obejrzeć ciekawe akcesoria oraz klucze do otwierania wagonów i przedziałów. Dowiedziały się również wielu ważnych i ciekawych informacji na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i właściwego zachowania się na dworcach kolejowych i w pociągach.

   

 

Kolejne spotkanie na Dworcu Kolejowym w Lublinie!


2023-04-26

Trening z Mistrzem Karate

 

       W dniu dzisiejszym nasze przedszkole 0dwiedził wyjątkowy gość – Sensei Sebastian Batorski, który zapoznał dzieci z historią powstania japońskiej sztuki walki, z podstawowymi zwrotami w języku japońskim i opowiedział o tym jak został Mistrzem Polski w 2008 roku.

 

     Sensei zachęcał dzieci do uprawiania sportu, rozwijania swoich pasji i zaprosił naszych przedszkolaków do wspólnego treningu.

 

       Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały medale i puchary Mistrza i deklarowały chęć wspólnych treningów…

  

Z a p r a s z a m y !


2023-06-02

Dzielni jak strażacy…

 

       Z okazji Dnia Dziecka wspólnie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej Karmanowice zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu spotkanie na temat bezpieczeństwa oraz zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu.

        Podczas spotkania dzieci obejrzały film edukacyjny, który wzbogacił ich wiedzę na temat trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, a także w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną.

  

      W ogrodzie przedszkolnym dzieci miały okazję obserwowania akcji gaszenia pożaru,  obejrzenia z bliska wozu strażackiego oraz zapoznania się z jego wyposażeniem, a także miały praktyczne ćwiczenia w udzielaniu pomocy rannej osobie. Nasi goście nie tylko z zapałem opowiadali o swojej pracy, ale również cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania.

 

Dziękujemy dzielnym strażakom z OSP Karmanowice  ! ! !

Biuletyn Informacji Publicznej
Archiwum